BAŞKANIN MESAJI

BELEDİYE HİZMETLERİ

SAMSAT İLÇEMİZ

HZ.SAFVAN BİN MUATTAL

Yeni Evlenenler

BAŞKANIN MESAJI

BAŞKANIN MESAJI

      Hayatın en önemli gerçeklerinden biri de doğmak, yaşamak ve sonunda ölüm; bu kaçınılmazdır. Eski Samsat ilçemiz içinde bu süreç atalarımız tarafından kurulmuş, geliştirilmiş, hatta başkent haline getirilmiş, sonunda buram buram tarih kokan şirin, küçük bir ilçe haline gelmiştir. Ülkemizin kalkınmasının en büyük projelerinden biri olan Güneydoğu Anadolu Projesi için Eski Samsat ilçemizin de sonu gelmiştir.

 

     Eski Samsat ilçemizin en son belediye başkanı olarak; halkımızın başka ilçe ve köylerde muhacir duruma düşmemeleri ve Samsat halkının birlikteliğini devam ettirmek için Türkiye tarihinde bir ilk olan yeni bir ilçe kurma fikrimi dönemin hükümetinin yetkili organlarına kabul ettirdim. Yeni ilçenin de ilk belediye başkanı olarak o dönemin imkânları ile bugün ki Yeni Samsat'ın kurulmasını sağladım.

 

     Yeni Samsat halkının benden beklentileri doğrultusunda vermiş olduğu yetkiyle yirmi yıl öncesinden hizmetlerime bıraktığım yerden Fırat'ın ve Yeni Samsat'ın üzerine birleştirici, kaynaştırıcı, eşitlikten yana olan seviyeli bir politika yaparak el ele vererek halkımızla birlikte Fırat'tan Doğan Güneş gibi Samsat'ı modern, üretken, ilerici, yenilikçi, zengin bir ilçe haline getireceğiz.

 

SAMSAT BELEDİYE BAŞKANI

YUSUF FIRAT

 

 

 

 

 

SAMSAT HALKI ve KANAYAN YARALARI

 

Halkının neredeyse tamamının birbirini tanıdığı, Fırat nehrinin kıyısında köyleri olan Şanlıurfa, Kâhta, Gerger ve bu merkezi yerlerin köylü halklarıyla da çok sıkı aile bağı olan Eski Samsat ilçemiz; ekonomi geçimi gayet iyi, hep göç alan ve kültürel olarak yüzyılların verdiği yaşam alışkanlığı ile yaşamını sürdürmekteydi.

 

Ülkemizin en büyük projelerinden biri olan Güneydoğu Anadolu projesi (GAP) için ilçemiz ve Fırat nehrinin kıyısın da olan tüm köyleri kamulaştırılması yapılıp tahliye ettirilmiştir. Vatandaşlarımız başta Adıyaman merkez, Adana, Mersin, Şanlıurfa, Kâhta, Söke gibi merkezi yerlere göç etmiş kalanı ise; genelde daha da fakir olan halk Yeni Samsat ilçesine yerleşmiştir. Aslın da buraya kadar tüm yapılması gereken yapılmış hiçbir problem yok gibi gözükse de asıl problemler her geçen gün büyüyerek artmakta ve toplumsal travmalar yaşanmaktadır.

 

ÇÜNKÜ...

A ) Göç ettirilecek halk; yapılan devlet projesinin kapsamı hakkın da yeterince bilgilendirilmemiştir.

B ) Göç edecek halk; nehir suların da canını zor kurtarırcasına apar topar göç ettirilmek zorunda bırakılmıştır.

C ) Göç eden halkın; daha önce yerleştirilecek yeri olmadığından çoluk çocuk haftalarca araçlar da mahsur kalmıştır ve göç edilen kış çok sert geçmiştir.

D ) Göç eden halk; göç ettiği yeni yerlerde uyum sorunu yaşamıştır.

E ) Yeni ilçeye yerleştirilen halkın sos yo kültürel-ekonomik sorunlarının çözülememiştir.

F) İlçe dışında göç edip yerleşen halkın; yeni ilçeyle kendisine hiçbir bağ kuramamıştır ve yeni yerleştiği yerde uyum sorunları yaşamıştır.

G ) Kamulaştırılma da halka dağıtılan paralar uyum sorunları ya da eğitim yetersizliğinden dolayı bilinçsizce harcanmıştır.

 

Bu ve benzeri gerek psikolojik gerek fiziksel etkenler SAMSAT HALKI üzerinde KANAYAN YARALAR haline gelmiştir. Bunlar da büyük ölçüde öz güven problemleri yaşatmakta travmaları tetiklemektedir. Sonuç olarak göç etmiş Samsat halkı devlet şefkatinden mahrum bırakıldığını düşünerek çareyi başka şehirlerde yaşamakta bulmuştur.Devletimizin Samsat ilçemize yapacağı hertürlü katkı, Halkımızın kendi toprağında, kendi emeği ile üretime ve toplumsal yaşama fayda sağlayacaktır..

 

Samsat halkının kanayan yaralarını sarmak için daha geç değil!

A) Yeni ilçenin içme suyu gölet suyu olduğu için mutlaka arıtılmalı ya da hazır olan diğer projelere dâhil edilmesi gerekmektedir.

B ) Ülkemizde bilinen iki sahabeden Ebu Eyüp el-Ensari İstanbul'da ve SafVan Bin Muattal'in kabrinin ilçemizde olmasından dolayı ilçenin İstanbul Eyüp Sultan gibi inanç turizmine kazandırılması gerekmektedir.

C ) Yarım kalan şehir içi kanalizasyon, yol, kaldırım, park çalışmaları hızlandırılmalıdır.

D ) Dünyanın sayılı baraj göletlerinden olan Atatürk Barajı göledinin gezi turizmine, yöremizin ürettiklerinin hızlı ve en iyi fiyatlarla uluslar arası piyasaya satılmasını sağlayacak Şanlıurfa uluslar arası havalimanına ulaşımı da sağlayacak feribot temin edilmelidir.

E) Adıyaman müzesinde bulanan Samsat tarihi eserlerinin Samsat'ta sergilenmesi gerekmektedir.

F ) Adıyaman üniversitesi tarafından ilçeye su ürünleri fakültesi kurulması gerekmektedir

G ) Sportif faaliyetler desteklenip özelikle Samsat futbol takımının kurulması gerekmektedir.

 

Bölgemizin Eğitim ve Sanayileşmede geri kalmaması Kendi iç dinamikleri ile Ülke ekonomisine katkıda bulunması; İlçemiz halkının kanayan yarasına merhem olmak, İlçe ve Bölge halkımızın öz güvenini tekrar kazandırmak için, Devletimizin yapacağı katkılar çok önemlidir

 

SAMSAT BELEDİYE BAŞKANI

YUSUF FIRAT

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Zaman Hizmet Vaktidir. SAMSAT BELEDİYESİ
SAMSAT TAZİYE İLANLARI
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam46
Toplam Ziyaret120951
Hava Durumu
Anlık
Yarın
35° 39° 22°
İLÇEMİZ HAKKINDA

ALO BİMER HAKKIMI ARIYORUM

Takvim